Nowa inteligentna opaska umożliwi obserwację zjawiska dystansowania społecznego i ułatwi badanie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19

Grupa badaczy opracowała model inteligentnej opaski na rękę, która będzie kontrolować temperaturę ciała i ułatwi utrzymywanie wymaganej odległości między ludźmi.

Wybuch epidemii COVID-19 sprawił, że utrzymywanie dystansu społecznego stało się codziennością dla większości z nas. Często podkreśla się, jak istotne jest zachowanie bezpiecznych odległości między ludźmi, jeśli chcemy powstrzymać szerzenie się pandemii. W ramach finansowanego przez UE projektu An.Dy zespół badaczy opracował prototyp inteligentnej opaski mierzącej parametry organizmu użytkownika i alarmującej, jeśli temperatura jego ciała przekroczy 37,5 °C.

W komunikacie prasowym wydanym przez koordynatora projektu An.Dy Włoski Instytut Technologii, czytamy, że urządzenie będzie także w stanie określać odległość między ludźmi. „Opaska pracuje w częstotliwościach radiowych, w paśmie Bluetooth. Jej zadanie polega na wykrywaniu ruchu człowieka i kontrolowaniu odległości od innej opaski. Gdy dwa takie urządzenia znajdą się blisko siebie, zaczną wibrować i emitować sygnał alarmowy, dzięki czemu noszące je osoby będą mogły odpowiednio zareagować i zachować bezpieczną odległość od siebie”. Jak czytamy dalej, inteligentna opaska „sprawdzi się w pomieszczeniach, fabrykach i biurach, ale także na zewnątrz, w miejscach odwiedzanych przez turystów, klubach sportowych czy parkach rozrywki”. Urządzenie zapamiętuje także innych posiadaczy opasek, z którymi jego użytkownik miał bliski kontakt. Dzięki temu w przypadku wystąpienia nowego zakażenia będzie można określić ścieżkę roznoszenia się choroby COVID-19.

Praktyczne i tanie rozwiązanie

W komunikacie prasowym na portalu „EurekAlert!” czytamy: „W bransoletce wykorzystano te same algorytmy i technologie, które badacze wprowadzili w opracowanym uprzednio kombinezonie z czujnikami, tak zwanym »kombinezonie czujnikowym An.Dy«. Kombinezon umożliwia określenie pozycji ciała użytkownika i dokonywanie pomiarów zmian w ustawieniu ciała nawet podczas szybkich i dynamicznych ruchów. Tym samym pozwala mierzyć poziom zmęczenia podczas pracy oraz wykonywania codziennych czynności. W prototypie bransoletki wspomniane technologie zostały dostosowane do potrzeb stanu zagrożenia”.

W komunikacie stwierdza się również, że „kolejne wersje bransoletki będą korzystać z aplikacji mobilnych łączących się z nią za pomocą popularnej technologii Bluetooth”. Bransoletka, nazwana iFeel-You, „jest zasilana z akumulatora zapewniającego ponad 8 godzin normalnej pracy i może być ładowana bezprzewodowo. Badacze pracują nad drugim już prototypem bransoletki. Docelowo masa i rozmiar inteligentnej opaski mają być zmniejszone, a sam gadżet powinien uzyskać bardziej ergonomiczny kształt”. Naukowcy są przekonani, że ich nowatorskie rozwiązanie okaże się przydatnym i niedrogim środkiem, który pomoże ludziom stosować się do reguły utrzymywania dystansu społecznego tak w pracy, jak i podczas innych działań, szczególnie w krajach, które decydują się na częściowe złagodzenie ograniczeń wprowadzonych po wybuchu epidemii.

Projekt An.Dy (Advancing Anticipatory Behaviors in Dyadic Human-Robot Collaboration) będzie prowadzony do grudnia 2020 roku. Zgodnie z raportem okresowym w serwisie CORDIS uczestnicy projektu „w pełni opracowali kombinezon AndySuit – technologiczne rozwiązanie do codziennego użytku, które pozwala monitorować w czasie rzeczywistym ruch ciała człowieka podczas wykonywania czynności fizycznych”. Jak czytamy na stronie internetowej projektu, zespół badawczy zwraca uwagę na trzy możliwe zastosowania kombinezonu. Są to „robot współpracujący (tj. robot = robot współpracujący)” oraz “egzoszkielet (tj. robot = egzoszkielet)” – oba umożliwiają fizyczną współpracę człowieka z robotami, co przekłada się na zwiększenie produktywności i możliwości pracownika, jak również na zachowanie przez niego zdrowia mimo wykonywania fizycznej pracy. Trzeci scenariusz zakłada współpracę człowieka z „robotem, który jest humanoidem (tj. robot = humanoid). Mowa tu o fizycznej współpracy człowieka z humanoidem (np. współpracy polegającej na wspólnym przemieszczaniu się i wykonywaniu czynności montażowych przez człowieka i robota)”, jak podaje strona internetowa projektu.

Więcej informacji:

strona projektu An.Dy


last modification: 2020-05-21 17:15:01
Comments
Privacy Policy